O tréninku

Začátečníci si nejdříve osvojí základní postoje, kroky a držení zbraní, údery a zacházení se zbraní. Na tento základ se naváže jednoduchými kombinacemi a později složitějšími technikami. Základní výuka je rozdělena na neozbrojený boj, boj s nožem a boj s jednou tyčí.

Výuka není vedena školně, pokud někdo vynechá jeden, nebo více tréninků, je schopen navázat a není o nic ochuzen. Tento lety ověřený systém je schopen naučit za stejný čas více, než klasické školní výukové metody. Pokud člověk pochopí, co dělá, je schopen učit se rychleji.

Součástí dovedností získaných tréninkem je:
Technika – precizně provedená technika znamená nejefektivnější pohyb v nejkratším čase
Aplikace technik – pochopení naučených technik a jejich praktické využití pro reálný boj
Časování – vědět kdy zrychlit, zpomalit, nebo kdy vstoupit do útok u je cestou k vítězství
Nápaditost – k výhře se dá často dostat tím, že protivníka vyvedete něčím nečekaným

Co na první trénink

Sportovní oblečení, které neomezuje pohyb (tepláky, kraťasy, tričko, apod.). Trénovat je možné bez obuvi, nebo v sálové obuvi. Tréninkové pomůcky a zbraně zapůjčíme.

Arnis je vhodný pro ženy

bojové umění pro ženy

Ženy jsou díky absenci velké fyzické síly přímo ideální pro boj se zbraní, především s nožem. Techniky v základu nepracují s brutální silou jednoho úderu, ale naopak s více rychlejšími údery.

Nováček nebo zkušený bojovník

To, že jste nikdy nedělali žádné bojové umění není důvodem, proč to právě teď nezkusit. Škola a její instruktoři jsou tu od toho, aby každému, kdo má právě takovou touhu maximálně pomohli.

Mít vlastní zkušenost je dobře. Nechceme přeučovat zažité funkční techniky. Nezapomínejte, co už znáte. Rozšiřte to o nové techniky.

Věk a fyzička

Bojové umění lze studovat celý život. A díky zbraním, které výuka zahrnuje je jimi fyzická kondice částečně suplována.

Čím více času tréninkem strávíte, tím přesnější budou prováděné techniky. Takže mladý a silný bojovník, může být poražen starším zkušenějším. Ideální a správně provedená technika je tak přesná, že postrádá zbytečné pohyby. Díky tomu je i pomaleji provedená precizní technika rychlejší, než silově provedená, ale nepřesná.

Bojové umění není klasický sport

bojové umění a sport

Fyzická kondice s věkem klesá. Klesající výkon je omezení, které potká každého sportovce. Bojové umění nevyžaduje vrcholové fyzické výkony a je možné jej provozovat libovolně dlouho.

Sport má pevně daná pravidla soubojů a tomu je podřízena veškerá výuka. Například zákaz úderů pod pas. Ve výuce bojového umění tyto zákazy abstinují. Je to proto, že techniky vznikly pro skutečný boj.