image1 image2 image3 image3

Tréninky 2019 / 2020

Poslední trénink v roce 2019: čtvrtek 19. 12.
První trénink v roce 2020: úterý 7. 1.

 


 

Bojové umění Arnis není vhodné pouze pro muže, ale díky technikám s využitím zbraní také pro ženy. Tréninku se může zúčastnit úplný začátečník stejně, jako ostřílený bojovník. Ať už chcete bojovou průpravu, nebo máte zájem poznat nepřeberné množství technik, které může filipínský boj nabídnout, a nebo si rádi užíváte pohyb, který dává smysl, přijďte. Díky individuálnímu přístupu si to své najde každý.

 


 

Jak se trénuje

Začátečníci si nejdříve osvojí základní postoje, kroky a držení zbraní. Dále se naučí základní údery a zacházení se zbraní. Cílem je, aby vznikl základ, na který bude možné později navázat nejprve jednoduchými kombinacemi a později i složitějšími technikami. Cvičí se samostatně i ve dvojicích. Základní výuka je rozdělena na neozbrojený boj, boj s nožem a boj s jednou tyčí.

Během tréninků je kladen důraz na:

  • techniku - precizně provedená technika znamená nejefektivnější pohyb v nejkratším čase
  • aplikaci technik - pochopení principů a schopnost naučené techniky použít v boji
  • přesnost - přesnost spolu s dobře provedenou technikou je cestou k vyhranému souboji
  • časování - důležitá součást praktického boje, která může rozhodnout o vítězství
  • nápaditost - k výhře se dá často dostat tím, že protivníka vyvedete něčím nečekaným

 

Výuka není vedena školně, pokud někdo vynechá jeden, nebo více tréninků, je schopen navázat a není o nic ochuzen. Tento lety ověřený systém je schopen naučit za stejný čas více, než klasické školní výukové metody. Pokud člověk pochopí, co dělá, je schopen učit se rychleji. Jednodnuše řečeno, žádné slepé opakování pohybů bez smyslu se nekoná.

 

Vyučované techniky:

Kadena de mano - míhající se ruce, boj na krátkou vzdálenost využívající především malíkové hrany a lokty
Panantukan - filipínský box, vedle tradiční boxerské techniky používá údery loktem a vstupy s otevřenou dlaní do soupeřova útoku
Sikaran - filipínský kick-boxing, používající i lokty a kolena
Tuloy nga trangkada - páky a lámání

 

Sparing (souboj)

Sparing je až jednou z posledních věcí, kterou si může každý vyzkoušet. Důležité je zvládat techniky na určité úrovni a samozřejmě je mít dostatečně zažity. 

 


 

Co na první trénink

Všechno, co potřebujete je sportovní oblečení, které neomezuje pohyb (tepláky, kraťasy, tričko). Nedoporučujeme oděvy s knoflíky, cvočky nebo zipy, které by mohly nějakým způsobem ohrozit zdraví ostatních. Pokud jste zvyklí používat např. bandáže, nebo sálovou obuv, vezměte si je. Samozřejmě je možné trénovat i bez obuvi.

Tréninkové zbraně (tyč, nůž) zapůjčíme.

 


 

Arnis je vhodný pro ženy

Muži mají větší sílu a obecně jsou braní jako nejvhodnější kandidáti pro bojové umění. Ale ženy jsou právě díky absenci vysoké fyzické síly přímo ideální pro boj se zbraní. Jinak řečeno, Arnis je vhodný pro všechny.

 


 

Nováček nebo zkušený bojovník

To, že jste nikdy nedělali žádné bojové umění není důvodem, proč to právě teď nezkusit.  Škola a její instruktoři jsou tu od toho, aby každému, kdo má právě takovou touhu maximálně pomohli.

Pokud máte nějakou sportovní zkušenost, jen dobře. Nemusíte mít obavy z přeučování zažitých technik. Neděláme Spartakiádu a nechceme, aby byli lidé roboty. Očekávat můžete spíše rozšíření dříve získaných dovedností.

 


 

Věk a fyzička

Bojové umění lze studovat celý život. A díky zbraním, které výuka zahrnuje je jimi fyzická kondice částečně suplována. 

Čím více času tréninkem strávíte, tím přesnější budou prováděné techniky. Takže mladý a silný bojovník, může být (a nejspíše bude) poražen starším, ale zkušenějším. Ideální a správně provedená technika je tak přesná, že postrádá zbytečné pohyby. Díky tomu i pomaleji provedená precizní technika je rychlejší, než silově provedená, rychlá, ale špatně zvládnutá technika.

 


 

Bojové umění není klasický sport

Fyzická kondice s věkem klesá. Klesající výkon je omezení, které potká každého sportovce. Bojové umění nevyžaduje vrcholové fyzické výkony a je možné jej provozovat libovolně dlouho.

Sport má pevně daná pravidla soubojů a tomu je podřízena veškerá výuka. Například zákaz úderů pod pas, nebo do zad, či zátylku soupeře. Ve výuce bojového umění tyto zákazy abstinují. Je to zejména proto, že techniky vznikly pro opravdový boj. V opravdovém boji, chcete-li válce, vítězí ten, kdo dokáže svého protivníka účinně a rychle eliminovat.

 

motto

Proč se jen dívat, když se můžu zapojit.

2020  Arnis.cz   globbers joomla templates